Itt a térkép, ami után minden világossá válik: ezért olyan fontos Trumpéknak Grönland!

Gyakorlatilag a teljes periódusos rendszert megtaláljuk a Föld legnagyobb szigetén.

Sebestyén Géza beszédes ábrákon mutatja be, mi történt az elmúlt évtizedekben az államadóssággal.
Az első Orbán-kormánytól napjainkig egyértelműen látható, hogy a baloldali vezetés alatt ugrott meg jelentősen a magyar államadósság – derül ki Sebestyén Géza Facebook-bejegyzéséből. A közgazdász által ismertetett grafikonok azt mutatják, hogy az egyes kormányzati ciklusok alatt mennyit változott hazánk GDP-arányos államadóssága.
A legdurvább hitelfelvétel 2006 és 2010 között történt, a második Gyurcsány, valamint a Bajnai-kormányok alatt. Ekkor a GDP 66,8 százalékáról a ciklus végére 83,8 százalékra emelkedett az államadósság szintje. Ez 17 százalékpontos emelkedést jelentett.
A második legdurvább hitelfelvétel 2002 és 2006 között történt, a Medgyessy- és az első Gyurcsány-kormányok alatt. Ekkor a GDP 53,2 százalékáról a ciklus végére 66,8 százalékra emelkedett az államadósság szintje. Ez 14 százalékpontos emelkedést jelentett.
A legnagyobb hitelleépítés 2014 és 2018 között történt, a harmadik Orbán kormány alatt. Ekkor a GDP 82,1 százalékáról a ciklus végére 72,3 százalékra csökkent az államadósság szintje. Ez 10 százalékpontos mérséklődést jelentett.
A második legnagyobb hitelleépítés 1998 és 2002 között történt, az első Orbán-kormány alatt. Ekkor a GDP 61,3 százalékáról a ciklus végére 53,2 százalékra csökkent az államadósság szintje. Ez 8 százalékpontos mérséklődést jelentett. ‼ A tanulság: baloldali kormányok alatt a hitelállomány nőtt, míg az Orbán-kormányok alatt jellemzően csökkent (kivéve a COVID időszakát, amikor minden országban megugrott az államadósság szintje).
Nyitókép: MTI/Hegedüs Róbert